Festiwal MAJ Z MUZYKĄ DAWNĄ

Maj, Dolny Śląsk, muzyczne

Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną” powstał w 1992 roku. Jego główną ideą jest prezentacja muzyki średniowiecza, renesansu i baroku na kopiach instrumentów z ubiegłych epok i z wykorzystaniem dawnych technik wykonawczych. Wszystkie koncerty festiwalowe odbywają się w zabytkowych wnętrzach budynków Wrocławia, m.in. w Ratuszu, Muzeum Architektury, Oratorium Marianum. Obok utytułowanych artystów i zespołów promuje młodych artystów - studentów i absolwentów polskich i zagranicznych uczelni muzycznych, zainteresowanych muzyką dawną. Podczas festiwalu odbywają się również koncerty uczniów szkół średnich i podstawowych kształcących się w różnych zespołach dawnej muzyki. Organizatorzy imprezy współpracują z ogólnopolskim konkursem szkolnych zespołów muzyki dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu. Owocem tej współpracy są koncerty najlepszych uczestników kaliskiej imprezy podczas każdej edycji festiwalu „Maj z Muzyką Dawną”. Festiwalowi towarzyszą również prelekcje prowadzone przez znanych muzykologów, spotkania z wykonawcami muzyki dawnej i wystawy zabytkowych instrumentów.

 

Wrocławski „Maj z Muzyką Dawną” to jedyna tego typu impreza w mieście i w województwie dolnośląskim. Jest jedyną okazją do wysłuchania koncertów dawnej muzyki na instrumentach z epoki i w stylowych wnętrzach zabytkowych sal. Ponadto część koncertów festiwalowych często posiada formę inscenizowaną.

Na koncertach Festiwalowych występują zespoły dziecięce i młodzieżowe. Odbywają się również koncerty studentów Wrocławskiej Akademii Muzycznej studiujących w nowo powstałej Międzywydziałowej Pracowni Muzyki Dawnej. Zespoły w większości występują w dawnych strojach, grając na instrumentach z epoki, bądź wiernych ich kopiach, a koncerty odbywają się w zabytkowych wnętrzach, odpowiadających epoce wykonywanego repertuaru. Obok polskich utytułowanych zespołów prezentują się również artyści zagraniczni. Festiwal adresowany jest przede wszystkim do młodzieży i studentów, i u takiej publiczności cieszy się największą popularnością.

Organizatorami Festiwalu są: Akademickie Stowarzyszenie Kultury Wagant oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Maciej Kieres, a organizacyjnym Robert Chmielarczyk. Instytucje te wspierają współorganizatorzy: Akademia Muzyczna we Wrocławiu, Muzeum Miejskie Wrocławia i Filharmonia Wrocławsk.

 

 

Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Rynek-Ratusz 24, 50-101 Wrocław
tel: 071 344 28 64
strona: www.okis.pl


Strona Festiwalu: www.okis.pl

 


Drukuj

Kalendarz wydarzeń

Styczeń 2018
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
31 01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 01 02 03

Nawigacja po miesiącach


 


 

Wyszukiwarka