Gest Orfeusza. Prezentacja prozy poetyckiej i wystawa fotografii

4 mar 2017 – 17 mar 2017, Wrocław, mia ART GALLERY, św. Mikołaja 61-62, sztuki wizualne, wstęp wolny

Gest Orfeusza. Prezentacja prozy poetyckiej i wystawa fotografii

Mia ART GALLERY zaprasza na niecodzienny mariaż artystyczny: proza poetycka Andrzeja Saja połączona z fotografiami Janusza Leśniaka, wydawnictwo i wystawa, inspiracja i jej efekt.
Czym jest twórczość, jakie ma źródło, z czego wynika potrzeba nazywania słowem, obrazem i dźwiękiem tego, co ulotne, co jest niepokojem, niewyjaśnioną tęsknotą?
Kolejna publikacja w ramach Let’s talk about Art! to rzecz o tworzeniu, okiem doświadczonego, krytycznego obserwatora twórczości innych, to spotkanie z mitycznym Orfeuszem i jego pasją, to spotkanie również z niezwykłymi fotografiami skrywającymi w sobie orfickie tajemnice.

Książka Andrzeja Saja to zbiór tekstów eseistycznych oraz proza poetycka. Zainspirowane greckim mitem o losach Orfeusza i Eurydyki, odnoszą się do współczesnych problemów interpretacji procesu twórczego, w tym „gestu” fotograficznego, warunków, w jakich możliwy jest proces zapisu tego ulotnego wymiaru rzeczywistości, której uosobieniem jest utracona Eurydyka, a znakomite fotografie cieni Janusza Leśniaka to inspiracja i ilustracja tego procesu .

Ja pisze Andrzej Saj:
„Mity – te najstarsze narracje naszej kultury ... co mogą nam dzisiaj jeszcze powiedzieć? Czy wciąż niosą wiedzę o życiu, o człowieku, czy nadal poruszają? To swoiste inskrypcje na pomnikach naszej kultury; niektóre już nieco zatarte, wypłowiałe, ale inne – ciągle żywe, krwawiące. Bo ból jest esencją poezji, ból istnienia powoduje sztuką... więc symboliczny gest Orfeusza stanowi o naszej woli przywrócenia pełni wolności w dysponowaniu naszą Pamięcią i Niepamięcią. A to oznacza, że można się tej mitologii także przeciwstawić, tworząc niejako własną opowieść lub inny medialny przekaz.”


Janusz Leśniak - znany jako autor „fotografii ze swoim cieniem” nazywanych leśniakami. Od połowy lat 80. skupiony wyłącznie na fotografowaniu cienia. Od 2010. rozpoczął cykl nazywany leśniaki-mandale. W początkowym okresie swoich związków z filmem zajmował się dokumentem w telewizji. Obecnie realizuje filmy animowane w oparciu o swoją twórczość w dziedzinie fotografii.
Jego prace znajdują się w Museum of Modern Art w Nowym Jorku - MoMA (USA), Bibliothèque nationale de France w Paryżu (Francja), Canadian Museum of Civilization w Gatineau/Ottawa (Kanada), Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie i innych zbiorach. Pokazuje swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i na świecie. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Dr Andrzej Saj – wykładowca historii architektury wnętrz i dizajnu w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, krytyk sztuki i fotografii; autor licznych publikacji o tej tematyce w czasopismach i wydawnictwach zwartych. Kurator wielu wystaw sztuki i fotografii. Założyciel w 1991 r. i redaktor naczelny Pisma Artystycznego „Format” oraz „biblioteki Formatu”, w której ukazało się szereg książek z zakresu literatury i eseistyki. Literacko debiutował w 1977 r. tomikiem poezji w „Ossolineum”.

Andrzej Saj, Janusz Leśniak
Gest Orfeuszagaleria czynna: wt.-pt. 12-18, sb 12-16

Organizator wystawy: mia ART GALLERY
Patronat medialny: Portal Rynek & Sztuka
Partnerzy wystawy: Fundacja All That Art!, SleepWalker Boutique Hotel, Gephard Group, Fabryka Sensu

Informacja pochodzi z materiałów promocyjnych organizatora


Drukuj

Kalendarz wydarzeń

Styczeń 2018
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
31 01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 01 02 03

Nawigacja po miesiącach


 


 

Wyszukiwarka