Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze

16 mar 2017, 19.00, Wrocław, PROZA, Przejście Garncarskie 2, literatura, wstęp wolny

Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze

Pierwsze spotkanie z cyklu „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze”. Jest to nowy format wydarzeń literackich zaproponowany przez Irka Grina (m.in. kuratora literackiego ESK Wrocław 2016), który wciela się także w rolę prowadzącego.

W nowej formule rozmów o literaturze w każdy trzeci czwartek miesiąca w klubie PROZA dojdzie do konfrontacji Grina z zaproszonym przez niego pisarzem. A że konfrontacje nie muszą być ani miłe, ani przyjemne, każdorazowo na scenie pojawi się też trzecia osoba – arbiter. Nie musi być to postać związana z literaturą. Jej zadaniem będzie powściąganie emocji rozmawiających i zapobieganie zbytniemu podniesieniu temperatury dyskusji.

Na pierwszy ogień pójdzie Kamil Zając ze swoim debiutanckim tomem „Szepty i szyki”, za który został nominowany do nagrody kulturalnej WARTO. Roli arbitra będzie próbował sprostać Antonii Wajda, malarz i grafik, autor m.in. ilustracji do „Kalendarza Chaosu 2017”.

„Szepty i szyki” – to pełnoprawny debiut poetycki wrocławskiego poety - Kamila Zająca. Autor, który dotychczas tworzył postacie (arkusz „Pieśni Muniny Schwartz vel Adabisi)”, stosował uniki pod postaciami różnych projektów i kreacji, tym razem zdecydował się zaprezentować liryczną zwartą całość. Nadal traktuje język w zaskakujący sposób. Podczas lektury coś, co wydaje się przez chwilę grą nagle okazuje się przedmiotem gry i jednocześnie serio traktowanym „życiem” i w dodatku „życiem zaangażowanym”. Widowiskowość, znak jakości tej poezji, jest pochodną zupełnie naturalnych i niewymuszonych okoliczności, jakie wynikają z językowych schadzek, do których ten poeta doprowadza. Warto wczytać i wsłuchać się w zającowe szepty oraz zapoznać się z tymi niekiedy szykownymi, niekiedy zaskakującymi szykami.
Wydawnictwo: Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza przy wsparciu Wrocławskiego Programu Wydawniczego
Rok wydania: 2016


O uczestnikach:

Kamil Zając – słowny poeta, weteran modernistycznych wojen o lepsze jutro. Twórca społeczności Tkliwi Nihiliści Opanowujący Pozycję Dystansu. Osobisty sekretarz Muniny Schwartz vel Adabisi, której pieśni zostały przetłumaczone na język angielski (kwartalnik "New Letters"). Książka "Szepty i szyki" jest pełnoprawnym debiutem autora.

Antek Wajda – absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką, związany z wrocławską sceną alternatywną, jego twórczość zalicza się do działań trash art’owych. Znany z kąśliwych karykatur i serii kiczowatych futerkowych kolaży, prześmiewczo komentujących mentalne matryce współczesności.

Irek Grin – wydawca, menadżer kultury, pisarz. Pomysłodawca festiwali literackich, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Kryminału czy Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu. Od maja 2013 do końca 2016 roku kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odpowiedzialny za literaturę. Koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO - Wrocław 2016-2017. Redaktor naczelny w wydawnictwie EMG.

Miejsce: Klub PROZA, Przejście Garncarskie 2 (II piętro)
Czas: 16 marca, godz. 19.00

Autorem ilustracji promującej wydarzenie jest Antek Wajda.

 

Informacja pochodzi z materialów promocyjnych organizatora


Drukuj

Kalendarz wydarzeń

Styczeń 2018
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
31 01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 01 02 03

Nawigacja po miesiącach


 


 

Wyszukiwarka