Józef Hałas. Poszukiwania

24 mar 2017 – 28 maj 2017, Wrocław, Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5, sztuki wizualne

Józef Hałas. Poszukiwania

Kurator: Bogusław Deptuła

Zapraszamy na niezwykłą wystawę "Józef Hałas. Poszukiwania", którą od 24 marca 2017 prezentować będzie Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Ekspozycja została przygotowana przez Fundację All That Art! i Fundację Hałasa.


Na wystawie prezentowanych będzie ponad sto pięćdziesiąt prac - malarstwo olejne i akrylowe na płótnie, tusze, akwarele oraz gwasze na papierach - powstałych od lat 50-tych ubiegłego stulecia do 2014 roku.

Jak pisze kurator, Bogusław Deptuła:
„Wystawa Józef Hałas. Poszukiwania jest próbą nieco odmiennego spojrzenia na dzieło niedawno zmarłego, znakomitego wrocławskiego malarza, wielkiej postaci tego środowiska (…)
Jako kurator tej wystawy, zdecydowałem się pokazać wybrane wątki jego sztuki, wątki, które chyba nieco słabiej do tej pory zaistniały w świadomości publiczności(…) Pragnąłem pokazać to, co zwyczajnie przykuło moją uwagę i wywołało największe estetyczne poruszenie i satysfakcję”.

„Gamy błękitów, zieleni, szarości ożywiane czasem mocniejszymi akcentami oranżu, cynobru czy granatu; pozostają dziełami najwyższej próby, które można określić z pomocą anglojęzycznego zwrotu color fields paintings. Pewnie samemu Hałasowi takie przypisanie artystyczne nie przypadłoby do gustu, bo wolał widzieć siebie jako malarza motywów i tematów, z którymi rozprawiał się przez całe lata swego życia i twórczości, ale w moim pojęciu, można te Hałasowe konteksty i przypisania porzucić, i spojrzeć zupełnie swobodnie, jako na dzieła samowystarczalne, samorodne, pełne i skończone. Takimi wydają mi się jego reliefowe „deszcze”, abstrakcyjne kwadraty, a wreszcie najbardziej oszczędne ze wszystkich "Piony, skosy". W tych dziełach jest Hałas chyba najbardziej sobą/osobą- wyrafinowanym malarzem najwyższej próby i doskonałości”.

Wystawa "Józef Hałas. Poszukiwania" to wysublimowany wybór, spośród obszarów, wokół których artysta przez całe życie krążył, próbując znaleźć możliwie najdoskonalsze rozwiązania w różnych technikach artystycznych. Będzie można prześledzić niuanse prób kolorystycznych, struktur czy reliefów w odniesieniu do konkretnej idei twórczej.Organizatorzy: Fundacja All That Art! i Muzeum Architektury we Wrocławiu

Patronat medialny: TVP 3 Wrocław, TVP Kultura, Radio Wrocław Kultura, Gazeta Wyborcza Wrocław, Co jest grane 24, kulturaonline.pl, Magazyn Szum, Format, Architektura-Murator, O.pl, ARCH, Architektura&Biznes.

Partnerzy wystawy: Urząd Miejski Wrocławia, mia ART GALLERY, Fundacja Hałasa, SleepWalker Boutique Hotel, Gephard Group, Fabryka Sensu.

 

Informacja pochodzi z materiałów prasowych organizatora: www.miaartgallery.com


Drukuj

Kalendarz wydarzeń

Styczeń 2018
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
31 01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 01 02 03

Nawigacja po miesiącach


 


 

Wyszukiwarka