XIV Międzynarodowy Festiwal Bachowski w Świdnicy

19 lip 2013 – 4 sie 2013, Świdnica, muzyka

XIV Międzynarodowy Festiwal Bachowski w Świdnicy

XIV Międzynarodowy Festiwal Bachowski w Świdnicy to 17 dni muzyki, 29 koncertów i spektakli, wielu znakomitych muzyków i niepowtarzalna atmosfera. Festiwal to także szansa, by przekonać się jak brzmiała muzyka barokowa przed wiekami.

Międzynarodowy Festiwal Bachowski powstał w Świdnicy, bo wieki wcześniej kantorem w Kościele Pokoju był uczeń Jana Sebastiana Bacha. Dla Świdniczan to wystarczająco dobry powód, by zapraszać co roku światowej sławy artystów do koncertowania w dolnośląskich świątyniach. Muzycy, którzy przyjeżdżają do Świdnicy reprezentują nurt wykonawstwa historycznego, posługującego się odtworzonymi barokowymi technikami gry i śpiewu.

- Festiwal Bachowski prezentuje powszechne już niemal w całym dzisiejszym świecie muzyki klasycznej wykonywanie muzyki na instrumentach, właściwych epoce, z której pochodzi dana muzyka - tłumaczy Jan Tomasz Adamus, dyrektor artystyczny MFB. - Muzyka dawna wykonywana jest na instrumentach historycznych, muzka nowa na instrumentach o konstrukcji współczesnej. Rzecz polega na szczegółach konstrukcyjnych, czyli w efekcie na niuansach brzmieniowych: głośności, barwie, proporcjach.

Muzyka Jana Sebastiana Bacha (i innych mistrzów baroku), grana przez wybitnych artystów w ewangelickim Kościele Pokoju, XVII-wiecznej, największej w Europie drewnianej świątyni, czy w świdnickiej XIV-wiecznej katedrze, to niezawodna gwarancja wspaniałych artystycznych doznań.

Mamy ambicję, by uczynić Świdnicę polskim Glyndebourne - mówi Ryszard Wawryniewicz, prezes Fundacji im. Jana Sebastiana Bacha, jeden z pomysłodawców festiwalu. - Do niewielkiego, dolnośląskiego miasta przyjeżdżają wielcy twórcy i grają nieśmiertelne dzieła we wnętrzach zabytkowych kościołów. Zdarza się, że na takie koncerty trafiają przypadkowo turyści,  którzy pojawili się, by zwiedzić Kościół Pokoju. Trafiają przez przypadek, ale wychodzą z koncertu jako wielbiciele muzyki poważnej i wracają specjalnie na kolejną edycję festiwalu. Taką moc ma Jan Sebastian - śmieje się Wawryniewicz.

 

 

PROGRAM:


eksperymenty z materią - eksperymenty z metodą


piątek 19 lipca


21.30 nowa scena w dawnym kościele zimowym ul. Księżnej Agnieszki 12-14

teatr jednego aktora JAN PESZEK

SCHAEFFER Scenariusz dla nie istniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego


sobota 20 lipca


9.30 bach & breakfast: dolnośląski szlak organowy

zwiedzanie organów Świdnicy. Istniejące i nieistniejące.

Katedra, kościół św. Józefa, św. Krzyż, Dom spotkań, dawna kaplica zamkowa.

zbiórka: Katedra

prowadzenie: Marcin Armański


MARATON KONCERTOWY

 

 

18.00 Kościół Pokoju

Chorus Tubas

Biber Altenburg Mozart na 5, 6, 7 i 8 trąbek

ALTA CAPPELLA


20.00 Katedra

HAYDN Salve Regina MOZART Ave verum

Jolanta Kowalska sopran Matylda Staśto-Kotuła alt Piotr Szewczyk tenor Jacek Ozimkowski bas

SCULTORE ENSEMBLE

Jadwiga Czepielowska skrzypce I Beata Nawrocka skrzypce II

Mariusz Grochowski altówka Agnieszka Oszańca wiolonczela

 

20.30 kościół św. Józefa

wprowadzenie do koncertu. Moderator: Grzegorz Joachimiak

21.00 kościół św. Józefa

Cherubinowy wędrowiec

Angelus Silesius poezja ze zbioru Cherubinischer Wandersmann Wrocław 1675

Esaias Reusner muzyka kameralna i lutniowa Brzeg 1676

Jan Peszek recytator Marta Kratochvilova flet Jan Cizmar lutnia


22.00 dziedziniec pod wieżą ratuszową / galeria wieży ratuszowej

ZELENKA & SALIERI - fanfary na trąbki i kotły

ALTA CAPPELLA


23.00 muzeum

MOZART kwintet klarnetowy

NOSKOWSKI kwartet smyczkowy

Ronald Sebesta klarnet

SCULTORE ENSEMBLE

Jadwiga Czepielowska skrzypce I Beata Nawrocka skrzypce II

Mariusz Grochowski altówka Agnieszka Oszańca wiolonczela

 

 

niedziela 21 lipca


10.00 Kościół Pokoju

muzyka w liturgii

BACH kantata Der Herr denket an uns

Jolanta Kowalska sopran Matylda Staśto-Kotuła alt Piotr Szewczyk tenor Jacek Ozimkowski bas

SCULTORE ENSEMBLE

Jadwiga Czepielowska skrzypce I Beata Nawrocka skrzypce II

Mariusz Grochowski altówka Agnieszka Oszańca wiolonczela



12.30 Katedra

muzyka w liturgii

MOZART Missa brevis G-dur

MOZART Ergo interest - Quaere superna KV 143

Jolanta Kowalska sopran Matylda Staśto-Kotuła alt Piotr Szewczyk tenor Jacek Ozimkowski bas

SCULTORE ENSEMBLE

Jadwiga Czepielowska skrzypce I Beata Nawrocka skrzypce II

Mariusz Grochowski altówka Agnieszka Oszańca wiolonczela

 

21.30 nowa scena w dawnym kościele zimowym ul. Księżnej Agnieszki 12-14

teatr jednego aktora JAN PESZEK

SCHAEFFER Scenariusz dla nie istniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego


poniedziałek 22 lipca


13.00 Kościół Pokoju

muzyka na lunch

akademia festiwalowa - wprowadzenie do serii „bezsenność” połączone z mini koncertem


21.30 Kościół Pokoju 

bezsenność

SCHUBERT Die schöne Müllerin

Karol Kozłowski tenor Jolanta Pawlik fortepian


wtorek 23 lipca


19.30 kościół św. Krzyża

viola da gamba

Sieur de Sainte-Colombe – XLI Concert à deux violes esgales Le retour

François Couperin - Treizième Concert à 2 instruments à L’unisson 1724 Les goûts-réunis, ou Nouveaux concerts [Vivement, Agreablement, Sarabande, Chaconne]

Marin Marais - Couplets de Folies, 1701 Second Livre de Pièces de Viole

***

Caix d’Hervelois – Suitte A-dur de Second Livre de Pièces de Viole avec la Basse Continue

Charles Dollé – II Sonate en trio [Andante, Allegro, Sarabanda, Aria Gratioso]

ENSEMBLE FERNAMBUCO

Julia Karpeta Krzysztof Karpeta viole da gamba Marta Niedźwiecka klawesyn



środa 24 lipca


13.00 muzeum

muzyka na lunch

mini koncert oraz wprowadzenie do wieczornego programu połączone z demonstracją tajników violi da gamba


19.30 muzeum 3

viola da gamba

Georg Philipp TELEMANN Trio g-moll TWV 42:g15

Vivace-Cantabile-Vivace

Jean-Féry REBEL Sixième Sonate en si mineur

Grave-Légèrment-Gracieusement-Viste

Carl Philipp Emanuel BACH Trio g-moll na violę da gamba i klawesyn obligato Wq.88

Allegro moderato-Larghetto-Allegro assai

Jean-Philippe RAMEAU V Koncert z cyklu Pièces de clavecin en Concert

La Forqueray – La Cupis – La Marais

Johann Sebastian BACH Koncert d-moll na dwoje skrzypiec (opr. na skrzypce i violę da gamba) BWV 1043

Vivace–Largo ma non tanto–Allegro


ENSEMBLE EXTEMPORE

Małgorzata Malke skrzypce barokowe Anna Firlus klawesyn Krzysztof Firlus viola da gamba


czwartek 25 lipca


10.00 zbiórka przed Kościołem Pokoju

bach & breakfast

akademia festiwalowa - spotkanie z realizatorami spektaku MONTEVERDI / Schönberg

moderator: Cezary Tomaszewski


spektakl w inscenizacji Cezarego Tomaszewskiego

21.30 nowa scena w dawnym kościele zimowym ul. Księżnej Agnieszki 12-14

Walka Tankreda z Kloryndą MONTEVERDI Il Combattimento do Tancredi e Clorinda

Krystian Krzeszowiak tenor ENSEMBLE EXTEMPORE

22.30 Kościół Pokoju

Księżycowy Pierrot Schönberg Pierrot lunaire

Marzena Lubaszka sopran

Maciej Czepielowski skrzypce|altówka Teresa Kamińska wiolonczela

Andrzej Staciwa flet Marek Miś klarnet Mariusz Klimsiak piano

 

Cezary Tomaszewski reżyser

Tomasz Kowalski scenografia

Justyna Wąsik dramaturgia

Agnieszka Klepacka Maciej Chorąży kostiumy

 

piątek 26 lipca


13.00 muzeum

muzyka na lunch: akademia festiwalowa

mini koncert oraz wprowadzenie do wieczornego programu połączone z demonstracją fortepianu stołowego

prowadzenie: Marek Pilch


20.15 muzeum

salon romantyczny

Friedrich KUHLAU (1876 – 1832) Trio G-dur op. 119 bis

Allegro moderato - Adagio patetico - Rondo. Allegro

Kaspar KUMMER (1795-1870) Trio D-dur op. 66

Allegro ma non tanto - Adagio - Menuetto. Allegro non tanto - Allegretto non troppo

Carl Maria von WEBER (1786 – 1826) Trio g-moll op.63

Allegro moderato - Scherzo. Allegro vivace - Schäfers Klage. Andante espressivo - Finale. Allegro

ENSEMBLE CHRISTOPHORUS: Magdalena Pilch flet traverso Bartosz Kokosza wiolonczela Marek Pilch fortepian stołowy


spektakl w inscenizacji Cezarego Tomaszewskiego

21.30 nowa scena w dawnym kościele zimowym ul. Księżnej Agnieszki 12-14

Walka Tankreda z Kloryndą MONTEVERDI Il Combattimento do Tancredi e Clorinda

Krystian Krzeszowiak tenor FESTIVAL ENSEMBLE

22.30 Kościół Pokoju

Księżycowy Pierrot Schönberg Pierrot lunaire

Marzena Lubaszka sopran

Maciej Czepielowski skrzypce|altówka Teresa Kamińska wiolonczela

Andrzej Staciwa flet Marek Miś klarnet Mariusz Klimsiak piano

 

Cezary Tomaszewski reżyser

Tomasz Kowalski scenografia

Justyna Wąsik dramaturgia

Agnieszka Klepacka Maciej Chorąży kostiumy


sobota 27 lipca


10.00 bach & breakfast: dolnośląski szlak organowy

10:00 Strzegom

12:00 Jawor

13:00 Pole Legnickie

prowadzenie: Marcin Armański

dojazd: indywidualny


18.00 Kościół Pokoju

koncert specjalny

VIVALDI Sinfonie & Concerti

CAPELLA CRACOVIENSIS Giuliano Carmignola skrzypce


21.30 kościół św. Krzyża

viola da gamba

barok francuski Marais Forqueray De Visée

Vittorio Ghielmi viola da gamba Luca Pianca lutnia

Marin Marais dit “L’ange” (1656-1728)

Prelude - La Sautillante (the jumper) - Rondeau le Bijou (rondeau the jewel) - Gigue - La Reveuse (the dreamer) - L’Arabesque

Robert de Visée solo lute

Prélude - Les Sylvains de Mr. Couperin - Les Rémouleurs de Lavigne (gigue) (the grinders)

Antoine Forqueray dit “Le Diable” (1672-1745)

Allemande - La Girouette (the Weathervane) - Le Carillon de Passy (the Bell of Passy) - La Leclair

***

Karl friedrich Abel (1723-1787)

Two manuscript pieces for solo gamba: Adagio and Allegro

Johann Theodor Herold ( ? - 1726)

Tombeau et Chaconne (aus "Harmonia Quadripartita", 1702)

A. Lidl (Vienna XVIII sec.; London, after 1789).

Sonata II

Allegro moderato - Adagio - Rondeau


niedziela 28 lipca


10.00 Kościół Pokoju

muzyka w liturgii


12.30 Katedra

muzyka w liturgii


21.30 Kościół Pokoju

bezsenność

STRAUSS WAGNER WOLF

Ewa Zeuner alt Johannes Wulff-Woesten fortepian


J. BRAHMS Zigeunerlieder (tekst H.Conrat)

He, Zigeuner

Hochgetürmte Rimaflut

Wisst ihr, wann mein Kindchen

Lieber Gott, du weißt

Brauner Bursche

Röslein dreie in der Reihe

Kommt dir manchmal in den sinn

Rote Abendwolken zieh’n

H. WOLF Kennst du das Land (tekst J.W. von Goethe)

R. WAGNER Wesendonk-Lieder (tekst M.Wesendonk)

Der Engel

Stehe still

Im Treibhaus

Schmerzen

Träume

***

F. LISZT Freudvoll und leidvoll (tekst J.W. von Goethe)

Lorelei (tekst H.Heine)

Du bist wie eine Blume (tekst H.Heine)

Drei Zigeuner (tekst N. Lenau)

R. STRAUSS

Zueignung (tekst H. von Gilm)

Die Nacht (tekst H. von Gilm)

Schlagende Herzen (tekst O.J. Bierbaum)

Wiegenlied (tekst R. Dehmel)

Wie sollten wir geheim sie halten (tekst A.Fr. Graf von Schack)

Allerseelen (tekst H. von Gilm)

Cäcilie (tekst H. Hart)



poniedziałek 29 lipca



19.30 kościół św. Krzyża

viola da gamba

QUASI VOX HUMANA Marais Forqueray Rameau

muzyka francuska na trzy viole da gamba


Eustache du Caurroy (1549 – 1609) Fantasia no. 29 & 30 Une Jeune Fillette

Marin Marais (1656 – 1728) Couplets de Folies du 2ème Livre (fragmenty), 1701

Mr. de Sainte Colombe ( XVII w. ) Concert Le Changé à 2 Violes

M. Marais Pièces à 3 Violes du 4ème Livre, 1717 (Prélude – Allemande – Sarabande – Rondeau)

Henry DuMont (1610 – 1684) (Pavane – Allemanda)

M. Marais Pièces à 3 Violes du 4ème Livre, 1717 Muzette

Mr. de Sainte Colombe le Fils (ca. 1660 – 1720?) Suitte en si mineur (Prélude - Allemande - Courante - Sarabande - Gigue)

Jean-Baptiste-Antoine Forqueray (1699 – 1782) Pièces à 3 Violes (Allemande – Courante – Sarabande)

Jean-Philippe Rameau (1683 – 1764) fragmenty opery Castor et Pollux w aranżacji na trzy viole Ludwiga Christana Hesse (1716 – 1772):

Premier Tamburin – Deuxième Tambourin

Vivement: Rentrez dans l’Esclavage , Arrêtez demons furieux

Sarabande: Voici des Dieux l’azile aimable

Choeur: Que l’enfer applaudisse a de nouveaux concerts

Vivace – Récit: Quittez ces jeux – Combat


ENSEMBLE GAMBASADA

Justyna Krusz Krzysztof Firlus Mateusz Kowalski


wtorek 30 lipca


12.00 kościół św. Krzyża

bach & breakfast

akademia festiwalowa - otwarta próba z komentarzem dla publiczności


19.30 kościół św. Krzyża

teatr instrumentów

BIBER Sonatae tam aris quam aulis servientes Salzburg 1676

sonaty „dla ołtarza i dla komnaty” na trąbki, skrzypce i viole da gamba

{oh!} ORKIESTRA HISTORYCZNA

Martyna Pastuszka Adam Pastuszka skrzypce Marian Magiera Paweł Gajewski trąbki Justyna Krusz Mateusz Kowalski

Krzysztof Firlus Julia Karpeta viole da gamba Marcin Świątkiewicz organy


środa 31 lipca


13.00 Kościół Pokoju

muzyka na lunch

zgubiłem się światu - wprowadzenie do koncertu


21.30 Kościół Pokoju 

bezsenność

SCHUMANN Schönberg MAHLER

Sebastian Szumski baryton Przemysław Winnicki fortepian


Robert SCHUMANN

Dichterliebe op. 48 - pieśni wybrane:

Im wunderschonen Monat Mai - Aus meinem Tranen spriessen - Die Rose, die Lilie, die Taube, die Sonne -

Wenn ich in deine Augen seh - Ich will meine Seele tauchen - In Rhein, im heiligen Strome - Ich grolle nicht -

Und wussten's die Blumen - Das ist ein Floten und Geigen - Hör ich das Liedchen klingen - Ein Jüngling liebt ein Mädchen - Am leuchtenden Sommermorgen - Ich hab' im Traum geweinet - Allnächtlich im Traume -

Aus alten Märchen winkt es - Die alten, bösen Lieder

***

Gustav MAHLER Rückert-Lieder - pieśni wybrane

Ich bin der Welt abhanden gekommen

Um Mitternacht

Arnold Schönberg Zwei Gesange op. 1

Dank



czwartek 1 sierpnia


13.00 Kościół Pokoju

muzyka na lunch

otwarta próba kantat z wprowadzeniem dla publiczności


19.30 Kościół Pokoju

johann sebastian

BACH kantaty 36c & 134

Fabio Bonizzoni dyrygent


piątek 2 sierpnia


19.30 Kościół Pokoju

koncert specjalny

La Mécanique de la Générale

LE POÈME HARMONIQUE Vincent Dumestre


21.30 kościół św. Krzyża

johann sebastian

BACH Wariacje Goldbergowskie

Marcin Świątkiewicz klawesyn


sobota 3 sierpnia


9.30 bach & breakfast: dolnośląski szlak organowy - organy w Kościele Pokoju

zbiórka: Kościół Pokoju

prowadzenie: Marcin Armański


19.30 MAKOWICE

johann sebastian

BACH motety

Komm, Jesu, komm

Singet

Fürchte


Fabio Bonizzoni dyrygent

 


21.30 nowa scena w dawnym kościele zimowym ul. Księżnej Agnieszki 12-14

MOZART Thamos, König in Ägypten

CAPELLA CRACOVIENSIS Jan Tomasz Adamus


niedziela 4 sierpnia


10.00 Kościół Pokoju

muzyka w liturgii

BACH Komm, Jesu, komm

Fabio Bonizzoni dyrygent



12.30 Katedra

muzyka w liturgii

 

 

Bilety:
karnet 200 pln
piątki i soboty 25 i 20 zł
niedziela-czwartek 20 i 15 zł
wejściówka 5 zł
muzyka w liturgii, akademia festiwalowa - wstęp wolny

 

 

Informacja pochodzi z materiałów prasowych organizatora: http://www.bach.pl/


Drukuj

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2014
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
27 28 29 30 31 01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 01 02 03 04 05 06

Nawigacja po miesiącach


 


 

Wyszukiwarka