NA PRZYKŁAD. NOWY DOM POLSKI

5 wrz 2013 – 13 paź 2013, Wrocław, Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5, sztuki wizualne

NA PRZYKŁAD. NOWY DOM POLSKI

Centrum Architektury zaprasza 5 września 2013 do Muzeum Architektury we Wrocławiu na otwarcie wystawy wyjątkowych współczesnych polskich domów jednorodzinnych NA PRZYKŁAD. NOWY DOM POLSKI. Wystawa powstała, aby zaprezentować dobre wzorce szerokiej publiczności w Polsce i jako wizytówka polskiej architektury za granicą. Po pokazach w Warszawie i Wrocławiu prezentacja ruszy w świat.

 

Wystawa to:

·         syntetyczne makiety – pokazujące bryłę i ideę domu

·         specjalnie wykonane na wystawę fotograficzne „portrety domów” Juliusza Sokołowskiego, jednego z najlepszych polskich fotografów architektury, prezentujące autorskie spojrzenie na polską architekturę

program towarzyszący – wykłady, dyskusja, półmaraton domów

starannie opracowany katalog ze szczegółowymi prezentacjami domów, dodatkowymi zdjęciami i rysunkami oraz tekstami krytyka architektury Pawła Krausa i socjolożki Joanny Kusiak

 

ARCHITEKCI

Wybrane dziewięć domów zaprojektowali:

 Grzegorz Stiasny, Piotr Brzoza i Marcin Kwietowicz, hayakawa/kowalczyk, hs99, Robert Konieczny, Piotr Kuczia, jojko+nawrocki architekci, MAAS, medusa group

 

MAKIETY

Za projekt makiet i aranżację wystawy odpowiada Marcin Kwietowicz, autor awangardowych wnętrz i scenografii oraz współautor jednego z prezentowanych domów. Makiety wykonała pracownia Kuby Morkowskiego i Adama Perki, pracujących m.in. dla Fisher Atelier 41, Estudio Lamela i Projektu Praga. Identyfikację wystawy zaprojektował Edgar Bąk, laureat m. in. nagrody Klubu Twórców Reklamy (8 statuetek), Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, Chimery oraz Society of Publishing Designers w Nowym Jorku.

 

 

KONCEPCJA KURATORSKA WYSTAWY

 

NA PRZYKŁAD

NOWY DOM POLSKI

 

Dziewięć domów – przemyślanych, niepowtarzalnych, zbudowanych rzetelnie i z pełną świadomością kontekstu. Wpisują się w globalne tendencje architektoniczne, a jednocześnie wyróżnia je unikalna idea, organizująca projekt. Raz będzie to ekologia, innym razem poszukiwanie specyficznej typologii albo dialog z otoczeniem.

wernisaż: 5 września, godz 18:00

Na pejzaż współczesnej Polski wpłynęły wzorce z przeszłości – od XIX-wiecznego dworku po peerelowskie domy-kostki – a także nowo doświadczane poczucie wolności i możliwość wyrażania siebie. Efektem są domy dworkopodobne, rozmaite twierdze i McRezydencje, a nawet góralskie chaty na nizinach – przykłady kontrowersyjnego eklektyzmu, podszytego ambicjami i marzeniami bogacącego się społeczeństwa.

 

Jak pogodzić indywidualne gusta i potrzeby z urbanistycznym ładem w krajobrazie, którego brak jest coraz bardziej dotkliwy?

 

Przedstawiamy realizacje, które stanowią doskonały pretekst do rozmowy o tym, kiedy architektura staje się funkcjonalna, odpowiadająca potrzebom. Rozmowy nie tylko w gronie specjalistów. Wybrane domy – mądre wśród pięknych – to nowa jakość w polskim budownictwie jednorodzinnym. Być może staną się drogowskazem dla przyszłych budujących. Na przykład.

 

Agnieszka Rasmus-Zgorzelska

Aleksandra Stępnikowska

 

Program otwarcia:

 

godz. 18.00

Wykłady i dyskusja.

Wystąpią: Roman Rutkowski „Domowość”, Irma Kozina „Współczesne definiowanie domu jednorodzinnego”

godz. 19.30

wernisaż wystawy

 

 

 

Informacje pochodzą z materiałów promocyjnych organizatora.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Drukuj

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2018
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
25 26 27 28 01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Nawigacja po miesiącach


 


 

Wyszukiwarka