RÓŻOWY KWADRAT NA BIAŁYM TLE - wernisaż wystawy

22 maj 2015, godz. 18.00, Wrocław, Kontury Kultury, ul. Kazimierza Jagiellończyka 10a, sztuki wizualne

RÓŻOWY KWADRAT NA BIAŁYM TLE - wernisaż wystawy

W ramach F/M Festiwal odbędzie się wernisaż wystawy pt. RÓŻOWY KWADRAT NA BIAŁYM TLE według Iwona Demko.
Na wystawie zostanie zaprezentowany cykl prac będący feministyczną odpowiedzią na "Czarny kwadrat na białym tle" Kazimierza Malewicza.

MANIFEST SUPREMACJI KOBIECOŚCI

Przez tysiąclecia zdominowane byłyśmy męskim światem, który musiałyśmy uznawać za własny. Męskie środki wyrazu, męskie problemy i męskie rozwiązania, sprowadzające świat i nasze życie do banalności niewartej uwagi. „Czarny kwadrat na białym tle” to odbicie biało-czarnego, uproszczonego, ujętego w schematy świata męskiego. A przecież świata nie można zredukować do czerni i bieli, dobrego i złego. Świata nie można opisać bazując na dychotomii. Świat zawiera nieskończoną ilość odcieni. Sztuka to dziedzina magiczna, pozawerbalna, intuicyjna, dlatego miejsce kobiety jest w sztuce. A prawdziwe spełnienie kobiety to tworzenie dzieł sztuki. Jej przenikliwość, otwartość i uczuciowość to niezbędne elementy w doskonałej kreacji. OTO NASTĄPIŁ CZAS DLA KOBIETY I ŚWIATA WIDZIANEGO JEJ OCZAMI.

1. Koniec z apodyktycznym maskulinizmem w sztuce. Koniec z dyktaturą świata i sztuki widzianej oczami mężczyzn. Koniec przewagi męskich tematów skupionych wokół agresji, dominacji i zimnej racjonalności. Czas na UCZUCIA i INTUICJĘ.
2. Chcemy opiewać to, co kobiece. Nie boimy się delikatności, uczuciowości, emocji, zwyczajności w sztuce. To nie nasza słabość, a broń ostra. I tą właśnie bronią zawalczymy świat. ODTĄD RÓŻOWE, BŁYSZCZĄCE, USZYTE, CZY WYDZIERGANE NIE BĘDZIE GORSZE !
3. Otwartość, uczuciowość, empatia – będą zasadniczymi składnikami naszej twórczości.
4. Aż do dziś sztuka sławiła kobiety uprzedmiotowione - gołe baby. My będziemy sławić nasze wnętrza, nasze umysły oraz ciała, ale ciała rzeczywiste, nie wyretuszowane. Tylko w czystym, bezprzedmiotowym traktowaniu kobiety świat może odnaleźć szczęście i spełnienie.
5. Oświadczamy, iż nadszedł czas, aby świat wzbogacił się o nowe wartości: wartości podyktowane przez KOBIETĘ. Kobieta jest tak samo wartościową jednostką ludzkości jak i mężczyzna. Nadszedł czas, by ludzkość to zrozumiała.
6. Będziemy opiewać kobietę starą i młodą, wolną i w związku, bezdzietną i z dziećmi, puszystą i szczupłą, bezradną i zaradną, dobrą i złą, ładną i brzydką, słodką i gorzką, zimną i gorącą, świętą i grzesznicę. Bo każda z nas jest tak samo wartościowa i pożądana.
7. Koniec ze światem zbudowanym na hierarchii. Wprowadzamy świat egalitarny i otwarty na różnorodność: tworzenia, myślenia, wyglądu… Niech żyje różnorodność!
8. Zbudujemy historię na nowo. Historię w której kobiety, ich życie i twórczość będą odgrywały tak samo ważną rolę jak mężczyźni. Zbudujemy nowe wartości, nowe prawo, nowe słowa, nowe zawody, nowe funkcje społeczne. Użyjemy wyjątkowych darów kobiety tak powszechnie, jak używamy uzdolnień mężczyzny.
9. Wkrótce zalejemy wszystkie galeria, muzea, aukcje naszymi pracami, pracami KOBIET. Bogów Sztuki było już wielu, teraz czas na Boginie!
10. Różowy kwadrat = to dominujące uczucie i intuicja, białe pole = to
opiekuńczy rozum otaczający uczucie. Tylko tak osiągniemy obopólną doskonałość i szczęście.
 
Kontury Kultury ul. Kazimierza Jagiellończyka 10a
 
Infromacja pochodzi ze strony organziatora. 


Drukuj

Kalendarz wydarzeń

Luty 2018
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
28 29 30 31 01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 01 02 03

Nawigacja po miesiącach


 


 

Wyszukiwarka